Філіжанка кави як початок нового дня: пити чи не пити?

60ddf83d410000cb4681a674

16 Лип Філіжанка кави як початок нового дня: пити чи не пити?

Не важливо, шумить ваша розумна кавоварка рівно о 7 ранку, щоб ви могли встати з ліжка і відразу налити собі горнятко, або готовий охолоджений напій звечора чекає вас в холодильнику. У будь-якому випадку, якщо ви покладаєтеся на каву, щоб вийти з затуманеного і майже нездорового стану недосипу на ранкову готовність до великих справ, ми не можемо вас звинувачувати.

Але що, якщо б ми сказали вам, що ви отримаєте більше енергії, зачекавши годинку, замість того, щоб хапатися за чашку насамперед з ранку? Знаємо, страшенні кавомани нам не повірять. І все ж є вагома причина, по якій ми ризикуємо це рекомендувати. Про неї – нижче

Слово про кортизол

Кортизол – це гормон стресу, який синтезується в нашому організмі. Взагалі-то у нього погана репутація – дослідження показали, що кортизол сприяє утворенню жиру в черевній порожнині. Так що вислів про черевце як “клубок нервів” має під собою підставу – у багатьох з нас це дійсно результат надлишку стресових ситуацій. Але взагалі-то кортизол потрібен для іншого: наприклад, вранці він природним чином накопичується разом з адреналіном, щоб дати нам енергетичний імпульс і допомогти перейти до активного дня. Додавання до вже виробленого кортизолу дози кофеїну – це свого роду марнотратство, оскільки ви вже отримуєте природний приплив енергії. Очікування зниження рівня кортизолу, перш ніж вживати кофеїн, дозволяє кожному джерелу енергії працювати в індивідуальному порядку, а відповідно – більш ефективно. Так що замість того, щоб отримати один надлишковий імпульс, ви отримаєте більш тривалий період більш стабільної енергії.

З іншого боку, додавання кофеїну в організм, в якому і так вже забагато кортизолу, може викликати почуття підвищеного нервового збудження, особливо у людей з підвищеною чутливістю до кофеїну. «Поєднання кофеїну і кортизолу може викликати їх несумісність і як результат цілий комплекс негативних ефектів в організмі, особливо в нервовій системі», – пояснює лікар-дієтолог Трейсі Беккерман.

Доктор Беккерман пояснює, що завдяки кортизолу ваша пильність і зосередженість досягають піку через 30-45 хвилин після пробудження. «Отже, щоб відчути справжнє задоволення від кави, варто трохи почекати, щоб рівень кортизолу впав», – стверджує вона.

З іншого боку, всі ми різні, і життєві ситуації у нас теж різняться. Доктор Стівен Гандрі, кардіохірург з Центру відновлювальної медицини Міжнародного інституту серця і легенів, вважає, що поєднання кофеїну з природним ранковим сплеском енергії може бути відмінним способом впоратися з таким завданням, як ранкове фізичне тренування.

«Кортизол зазвичай починає підвищуватися близько 4 години ранку, як і адреналін, щоб в 6 ранку ви були готові до нового дня. Обидва гормони викликають підвищення рівня цукру в крові, тому з ранку у вас є багато доступного палива», – пояснює він. «Кофеїн у каві також збільшує рівень глюкози, тому, якщо ви хочете стати і відразу відправитися на пробіжку або вам необхідно в морозний ранок терміново вигуляти пса, не бійтеся випити цю чашку кави».

При цьому цей ефект від ранкової чашки буде більше схожий на короткочасний енергетичний розряд, якого на весь ранок не вистачить.

Пауза в очікуванні ранкового напою, може мати і психологічні переваги. «Очікування кави, посилене паузою, може посилити ваші смакові відчуття і почуття задоволення від будь-якої речовини, включаючи кофеїн», – пояснює лікар-терапевт і клінічний психолог Пітер Дуглас. «Крім того, як тільки ранкова чашка кави стає невід’ємною частиною вашого розпорядку дня, вона перетворюється в буденність, а буденність притупляє приємні відчуття. Відклавши першу чашку кави, ви відродите новизну і повернете задоволення».

Елісон Стоун, психотерапевт з Нью-Йорка, додає, що, можливо, варто поекспериментувати з відкладеною чашкою кави до тих пір, поки ви не знайдете час насолодитися нею без поспіху, а не під час ранкової метушні, коли ви перед роботою робите мільйон справ одночасно і кулею вилітаєте з дому. «Якщо у вас хаос вранці і ви ковтаєте каву швидше за звичкою, можливо, варто спробувати почекати з відкладеною чашкою до тих пір, поки у вас не буде десяти-п’ятнадцяти хвилин, щоб по-справжньому насолодитися нею», – пояснює доктор Стоун.

Як розрахувати час для сніданку

Якщо ви схильні надмірно збуджуватися і нервувати після ранкової чашки кави, відкладена чашка для вас якщо не єдине, то без сумніву, краще рішення.

Якщо ви схильні до “кофеїнового нервового тремтіння”, як називають лікарі цей стан, вам, ймовірно, слід пити ранкову каву разом зі сніданком. «Щоб отримати спокійну енергію, я безумовно рекомендую пити каву разом зі сніданком Таким чином ви додаєте кофеїн в свій організм разом з їжею. Їжа служить свого роду захисним шаром, який перешкоджає швидкому засвоєнню кофеїну», – радить доктор Локвуд. «Не забудьте також після кави випити повну склянку води».

Доктор Локвуд додає, що реакція на кофеїн дуже індивідуальна і варіюється від людини до людини. Так що, якщо ви не з тих, хто надто збуджується від кофеїну, спробуйте поекспериментувати з часом сніданку.

«Зробіть це ранковим експериментом і оцініть свій рівень енергії після одного дня вживання кави перед сніданком і на наступний день після сніданку», – пропонує Локвуд. «Дія кофеїну – це надзвичайно індивідуальний досвід, тому важливо прислухатися до реакції свого тіла і робити висновки на її основі».

Якщо ви хочете отримати додатковий заряд енергії для важкого тренування, комбінація кави зі сплеском кортизолу та адреналіну може бути гарною ідеєю, але якщо ви хочете підтримувати енергію рівномірно протягом усього ранку, спробуйте розділити дію кортизолу і кофеїну. Окремо вони набагато корисніше.

Автор: Лей Вейнгус

Джерело: https://www.huffpost.com/