Секрети японського фрукта: все про користь хурми

gabriella-clare-marino-wEjZtyvHs1w-unsplash

07 Тра Секрети японського фрукта: все про користь хурми

Мало хто знає, що батьківщина хурми або королька – Японія. Саме звідти улюблений багатьма фрукт почав свою тріумфальну подорож світом – разом з сонцем, зі сходу на захід.

Як і багато інших фруктів хурма багата на вміст вітамінів і мікроелементів. Особливо в сезон: з вересня по грудень. Її велика популярність заслуговує на окрему розповідь.

Яка хурма буває?

Загалом хурма буває двох видів: азійська та американська. Американські індіанці століттями використовували американську хурму в сушеному або запеченому вигляді. Правда, культивувати американський вид хурми так і не змогли, але вона все ще широко зустрічається в дикорослому вигляді.

Всі культурні сорти хурми, які ми зустрічаємо в магазинах, селекціоновано на основі японської хурми – Diospyros kaki.

Існує два основних види японської хурми:

Хачія: цей вид хурми має форму жолудя і терпкий смак завдяки високому вмісту танінів. Тому хурму хачія найкраще їсти стиглою або навіть перезрілою. У плодів хачія блискуча, оранжево-червона шкірка і темно-жовта м’якоть з чорними прожилками. Насіння в них дуже мало, а іноді і взагалі немає.

Фуйю: цей вид хурми має форму круглого помідора і не володіє терпким смаком, тому людина може їсти її, навіть в твердому або недостиглому вигляді. Шкірка у них темно-помаранчева, а м’якоть світло-оранжева. У цих плодах насіння теж мало або немає взагалі.

Всі інші назви (в тому числі і “корольок”) відносяться не до видів, а до сортів хурми. Особливе місце займає шарон. Це гібрид хурми і яблука, створений ізраїльськими селекціонерами.

Користь для здоров’я

Хурма має безліч корисних для здоров’я властивостей, в тому числі:

Харчова цінність

Плоди хурми багаті на поживні речовини і мінерали. Їх концентрація варіюється в залежності від типу хурми, але більшість видів мають особливо високі концентрації поживних речовин таких як криптоксантин-бета і калій.

Хурма також є хорошим джерелом клітковини, фосфору, кальцію, вітаміну С і вітаміну А.

Користь для зору

Хурма має високу концентрацію вітаміну А. Споживання вітаміну А приносить користь здоров’ю очей, підтримуючи функції, що забезпечують нормальний зір.

Вітамін А також допомагає людям краще бачити в темряві і зміцнює імунну систему.

Багатий вміст антиоксидантів

Сорти хурми з терпким смаком володіють дуже високою антиоксидантною активністю, порівнянної з полуницею і чорницею. Це робить їх відмінним доповненням до будь-якої дієти.

Антиоксиданти борються з окислювальним стресом, який викликають вільні радикали. Окислювальний стрес може значно збільшити ризик серйозних проблем зі здоров’ям, таких як онкологічні та серцево-судинні захворювання, діабет і нейродегенеративні захворювання (хвороба Альцгеймера).

Хоча організм дійсно сам виробляє деякі з антиоксидантів, більшість антиоксидантів надходить з їжею. Вживання в їжу продуктів, що містять велику кількість антиоксидантів, може допомогти протидіяти негативному впливу вільних радикалів.

Протизапальні властивості

Плоди хурми мають протизапальні властивості. Дослідження на щурах, проведене португальськими біологами, показало, що антиоксидантні властивості хурми з великою ймовірністю зменшують запалення, а також пошкодження тканин.

Вміст вітаміну С в хурмі сприяє досягненню протизапального ефекту. Вітамін С пов’язаний зі зменшенням ризику багатьох захворювань, включаючи захворювання серця, діабет і рак простати.

Багатий вміст клітковини

Хурма багата на клітковину, особливо в сушеному вигляді. Споживання клітковини може допомогти знизити рівень «поганого холестерину» в організмі.

Розчинна клітковина, що міститься в хурмі, може зв’язувати “поганий” холестерин в травній системі і виводити його з організму.

Інформація про поживну цінність

Харчова цінність сирої японської хурми на 100 грам (г):

Калорійність: 70 ккал

Вуглеводи: 18,59 г

Білки: 0,58 г

Жири: 0,19 г

Клітковина: 3,6 г

Вітамін A: 81 мікрограмів (мкг)

Вітамін C: 7,5 міліграмів (мг)

Бета-каротин: 253 мкг

Бета-криптоксантин: 1447 мкг

Калій: 161 мг

Фосфор: 17 мг

Кальцій: 8 мг

Натрій: 1 мг

Залізо: 150 мкг

Харчова цінність дикої американської хурми аналогічна японській хурмі, але має деякі відмінності.

Чи є ризики вживання в їжу хурми?

Більшість людей можуть їсти хурму без будь-яких побічних ефектів. Однак, якщо хтось не пробував їх раніше, корисно знати такі особливості:

Утворення безоара

Вживання великої кількості хурми може викликати утворення безоара. Безоар – це тверда маса, яка може привести до непрохідності шлунка. Цю тверду масу можуть утворити таніни і непереварювана клітковина в поєднанні з шлунковим соком. Випадки утворення безоара рідкісні, сьогодні офіційно в світі зареєстровано менше 90 випадків. Але все-таки цей ризик краще враховувати і дотримуватися почуття міри.

Алергічні реакції

Алергічні реакції на хурму хоч і нечасто, але можуть виникати. Найчастіше алергія буває легкого ступеня з такими симптомами, як біль в животі або нудота, але відомі і випадки анафілактичного шоку.

Тайські вчені в недавньому дослідженні встановили зв’язок між алергією на латекс і можливістю алергічних реакцій на хурму.

Як правильно їсти і вибирати хурму

Плоди хурми можна їсти по-різному:

нарізати скибочками

розрізати навпіл і вичерпувати м’якоть ложкою

або просто кусати, як яблуко

Найкраще купувати хурму ще тверду і незрілу. Плоди хурми прекрасно дозрівають у вазі з фруктами.

Якщо людина бажає прискорити процес дозрівання хурми, він може покласти її поруч з бананами або яблуками. Ці плоди виділяють етилен, газ, який стимулює дозрівання плодів.

Людина може їсти хурму фуйю, стиглою або незрілою. Хурму хачія краще їсти стиглою, оскільки в ній тоді менше гіркоти

Можна також додавати хурму в різні страви. наприклад:

додавати сушену хурму в хліб, тістечка та іншу випічку

використовувати свіжу хурму в салатах, соліннях або соусах

додавати пюре з м’якоті хурми в йогурт або морозиво

додати сушену або свіжу хурму в каші або мюслі

Висновки

Хурма – надзвичайно універсальний фрукт з безліччю корисних для здоров’я властивостей. Головне – бути обережним, хурми не можна переїдати, позаяк споживання надмірної кількості хурми може викликати негативні наслідки. Однак помірне вживання цих смачних фруктів може позитивно позначитися на здоров’ї людини.

Автори: Кеті Уорвік, Ханна Амес

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/