Раз морквинка, два морквинка ….

sheila-joy-hNsfhy5ITbE-unsplash

08 Гру Раз морквинка, два морквинка ….

Важко знайти більш простий і звичний нам овоч, ніж морква. Що не дивно: за приблизними підрахунками людство знайоме з цим коренеплодом 4000 років! Правда, і широке застосування, і звичні нам форму і колір морква знайшла далеко не відразу.

Історія моркви: від фіолетового до помаранчевого

Батьківщиною дикої моркви – предка нинішнього завсідника наших меню – вважається Центральна Азія, конкретно – Афганістан. Там вона і зростала по берегах нечисленних пересихаючих річок і ариків. Цікаво, що спочатку люди використовували бадилля моркви для заварювання лікувальних настоїв, а плоди-насіння, що мають пекучий присмак – як пряність до м’яса. На коренеплоди ж увагу майже не звертали – вони були неоковирні і майже позбавлені смаку. До речі, і кольору вони були не звично-морквяного, а …. фіолетового.

Культивація моркви як овоча почалася в Азії приблизно в I столітті, і то більше в якості лікарської рослини. Звідси морква почала завойовувати світ, рухаючись одночасно і на Захід, і на Схід. В Європі ж про моркву дізналися в 9 столітті н.е., а вже в 13 столітті вона була звичайним овочем. Приблизно в цей же період морква завойовує Індію, Китай і Японію. А Америку морква відкрила лише на початку 17 століття. Поява моркви в наших краях датується приблизно 16 століттям, але широко застосовувати її почали теж в 17 столітті.

Потрібно відзначити, що навіть культивовану моркву використовували по-різному. Так, морквяна зелень була важливим інгредієнтом цілого ряду супів, в тому числі і знаменитого супу-холодника. А ось в Німеччині з смажених і мелених коренеплодів моркви готували так звану “солдатську каву”. Цікаво, що цей напій до сих пір залишається популярним в багатьох районах сільської Німеччини.

Тоді ж в 17 столітті з’явилася морква того кольору, який ми і називаємо “морквяним”. Таку моркву вперше вивели фермери в Нідерландах (ми пам’ятаємо, що помаранчевий колір є національним кольором цієї країни). Саме морква цього кольору виявилася найпривабливішою і найапетитнішою, і тому – найпопулярнішою. Багато хто навіть не знає, що і сьогодні можна зустріти на ринках різних країн світу моркву всіх кольорів – від молочно-білого до темно-лілового. Але для нас це скоріше екзотика, хіба що яскраво-жовту моркву можна іноді зустріти як альтернативу улюбленої оранжево-червоної.

Сьогодні морква офіційно входить в десятку найбільш економічно важливих овочевих культур в світі. Ще в У 2011 році згідно з даними профільного комітету ООН, в усьому світі для споживання людиною було вирощено 35,658 млн т моркви на загальній площі 1184000 га (2926000 акрів).

Можна з гордістю сказати, що в рейтингу найбільших виробників моркви Україна займає почесне 5 місце. Попереду тільки Китай, Узбекистан, Росія і США.

Морква в кулінарії: незамінні є!

Говорячи про застосування моркви в кулінарії, ми в нерішучості зупиняємося. Тому що важко знайти овоч більш масового і універсального застосування, ніж морква.

Супи і соуси, тушкування та соління, соки і муси, пироги і торти, паштети і салати – немає такого розділу кулінарії, де б не зустрічалася морква. Від високої кухні до рідної домашньої і народної – морква присутня скрізь.

Простіше кажучи, моркві в кулінарії можна присвятити велику статтю, і не одну. Так що цей короткий розділ ми можемо завершити лише порадою погортати книги рецептів.

Який би рецепт ви не обрали, моркву попередньо треба буде почистити. Ми з особистого досвіду знаємо, що чистка овочів – один з найбільш трудомістких і віднімаючих сили й час процесів (недарма в ресторанах цю нудну роботу авторитетні шефи завжди доручають учням і новачкам). Як один з варіантів економії часу і сил можна взяти чищену і миту моркву у вакуумній упаковці.

Різниця в трудовитратах буде відчутна, особливо якщо очікується урочистий званий обід (новорічний або різдвяний, наприклад).

Морква і здоров’я

Для фахівця-дієтолога, та й для кожного, хто цікавиться здоровим харчуванням, морква – це перш за все джерело каротиноїдів.

А каротиноїди – це поліпшення зору, підвищення імунітету, м’яка і ніжна шкіра.

До речі, каротин і є джерелом улюбленого помаранчевого кольору моркви. Тільки в помаранчевій, звичній нам моркви він знаходиться в достатній кількості. У жовтій моркві каротину значно менше, а в білій або фіолетовій його немає зовсім. Чим темніше помаранчевий тон моркви – тим більше в ній каротину.

Для кращого засвоєння каротину дієтологи радять вживати моркву з жирами, оскільки каротиноїди є жиророзчинними сполуками, а отже з жирами краще засвоюються організмом. Тобто моркву в салаті обов’язково приправляти хорошою рослинною олією – так морква стає вдвічі корисніше.

Морква також багата на клітковину, важливу для нормального травлення і не тільки. А також на антиоксиданти і деякі мікроелементи, які сприяють зняттю спазмів, розслабленню гладкої мускулатури і мають заспокійливу дію на центральну нервову систему. Правда, для такої дії потрібно вжити ну дуже багато моркви, тому лікарі швидше можуть порекомендувати спеціальні рослинні препарати, створені на морквяній основі.

Є гіпотеза відомого вченого-біолога Б.Токіна, згідно з якою морква є одним з найбільш сильних антимікробних овочів, так як за змістом фітонцидів поступається лише цибулі і часнику.

При всій безперечній користі, існують обмеження у вживанні моркви. Так, свіжу моркву не рекомендують вживати людям, що страждають на гастрит і виразку шлунка. Варена ж морква має несподівано високий глікемічний індекс, що необхідно враховувати людям з цукровим діабетом. Ну і взагалі, ми не втомлюємося повторювати, що здорове харчування має бути збалансованим. А це означає, що у вживанні будь-якого продукту треба дотримуватися почуття міри. Яким би корисним він не був.

Як вибирати і зберігати моркву

Вимоги звичайні – обирати треба тверді, чисті не підв’ялі коренеплоди. Чим яскравіші, тим краще. Дуже бажаний невеликий зелений хвостик бадилля – це ознака, що морква зібрана недавно і добре зберігалася.

На що ще варто звертати увагу – це на форму коренеплоду. Якщо вам важливий смак – вибирайте моркву з заокругленим носиком (каратель), вона завжди солодша і має більш насичений смак. Велика трикутна морква з гострим носиком майже завжди несмачна.

Зберігати моркву краще за все в захищеному від світла та вологи місці.

У холодильнику без шкоди для смаку морква зберігається протягом 3-4 днів. Деякі сорти тривалого зберігання можуть залишатися в холодильнику до 8 днів.

Але якщо у вас в будинку є приміщення, що добре провітрюється і має постійний невисокий рівень вологості, то моркву там можна зберігати набагато довше.