Як безпечно ходити в продуктовий магазин під час спалаху коронавірусу? Поради американських експертів

vegetables-449950_1920

14 Кві Як безпечно ходити в продуктовий магазин під час спалаху коронавірусу? Поради американських експертів

Закрийте на хвилинку очі і уявіть себе в супермаркеті. Співробітники постійно бігають від стелажа до стелажу, поповнюючи товарні запаси, хтось буквально з ногами залазить в морозильник, щоб дістати останню упаковку заморожених ягід, яка лежить на верхній полиці біля задньої стінки. До секції консервів просто не підібратися, а якийсь тип з головою поринув у викреслювання товарів зі свого списку, причому стовбичить прямо посеред вузького проходу і обійти його, не порушивши дистанцію, просто неможливо.

А вас не полишають тривожні питання. Що, якщо хтось раніше кашлянув на качан капусти, який ви відібрали в контейнері і збираєтесь купити? Ось саме ця коробка з вівсяними пластівцями, яку ви вибрали, чиста вона чи ні? Скільки ще людей брали її в руки і розглядали до вас? Скільки з них було носіїв вірусу?

Видання HuffPost зв’язалося з деякими експертами з безпеки харчових продуктів і лікарями-інфекціоністами, щоб розповісти про те, як безпечно купувати продукти в продуктовому магазині.

Потрібно просто розуміти, що продукцію в супермаркеті чіпає безліч людей

«Всі люди в супермаркеті перебирають руками овочі та фрукти», – зазначає Джефф Нелькі, експерт з безпеки харчових продуктів. Важливо розуміти, додає Нелькі, що «на обраній вами продукції можуть бути сліди рук до 100 чоловік».

Можна, однак, мінімізувати ризик, зробивши найпростіші кроки. Джефф Нелькі рекомендує покупцям просто взяти пластиковий пакет для продуктів, покласти руку всередину і використовувати його, щоб взяти щось кругле і велике, на зразок головки капусти або салату, потім покласти це в інший пакет і запечатати (зав’язати). Таким чином, за його словами, ви не торкаєтеся як обраного овоча, так і його побратимів, що лежать поруч. Якби всі наслідували цю практику, це могло б надати чималий вплив на стримування поширення мікробів взагалі і коронавірусу зокрема.

Продезінфікувати кошик або візок

Нелькі пропонує для чищення ручок вашого візка використовувати гігієнічні серветки. Також було б непогано мати з собою пляшку дезінфікуючого засобу для рук і використовувати її після виходу з магазина (на думку Нелькі, це краще, ніж користуватися загальним дезінфектором). Інфекціоністи також настійно радять використовувати кредитну картку замість готівки. Давно доведено, що на поверхні банкнот і монет знаходиться дуже багато бактерій, оскільки гроші постійно передаються від людини до людини.

Поверніться тимчасово до одноразових пакетів

Так, звісно, ви рятуєте навколишнє середовище, використовуючи багаторазові сумки і відмовляючись від одноразових паперових або пластикових пакетів, проте під час вірусної епідемії, вважає Джефф Нелькі, одноразова тара може бути безпечнішою.

На думку Нелькі, в багаторазових сумках і пакетах, якщо вони не будуть належним чином продезінфіковані після кожного використання, може міститись велика кількість бактерій і потенційно вірусних часток, якими ви теж можете заразитися. «Якщо ви збираєтеся використовувати сумки і пакети повторно, ретельно виперіть, а краще – продезінфікуйте їх».

Прийшовши додому, ретельно вимийте овочі та фрукти

«Щоб позбавити себе можливого вірусного зараження, ретельно вимийте руки відразу ж після повернення додому з продуктового магазину», – закликає Джагдиш Хубчандані, відомий вірусолог, професор медичних наук в Університеті штату Індіана, який спеціально вивчав вірусні епідемії та спалахи, такі як SARS. «Потім покладіть куплені овочі та фрукти в велику посудину і ретельно промийте їх в гарячій воді. Після цього ще раз вимийте руки з милом», – рекомендує професор Хубчандані.

Мити продукти в упаковці не обов’язково, але і не зайве

«Миття банок з консервами не заподіє шкоди їх вмісту, але на зниження ризику зараження вплине мало», – пояснює інфекціоніст Брайан Лабус, професор Школи громадської охорони здоров’я Університету Невади. «Головна причина зараження – не в продуктах, які ви купуєте, а в контакті з іншими людьми в приміщенні магазину. Ось чому важливо, щоб ви виконували рекомендовані гігієнічні заходи, такі як дотримання дистанції, обов’язкове миття рук і використання дезінфікуючого засобу для рук, де це можливо».

Річард Вайда, спеціаліст з професійної гігієни, викладач Інституту кулінарної освіти, додає, що, за даними Національної служби охорони здоров’я США, поширення вірусу через упаковки і продукти харчування малоймовірно. А на більшості пакувальних матеріалів мікроорганізми, якщо вони навіть випадково потрапили туди, гинуть під час транспортування.

«Будь-який предмет, на який можна чхнути, кашлянути або дихнути, потенційно може бути забруднений, хоча зазвичай час між купівлею і споживанням, а також будь-яка кулінарна обробка працюють проти потенційного зараження», – говорить доктор Вайда. «Але в якості додаткового кроку для надійності ви можете зняти і прибрати упаковку з продуктів, які ви будете використовувати негайно, а також почистити і помити банки для консервів, бляшанки з пивом або колою і т.п.». Це, за його словами, завжди не зайве зробити, «оскільки крім вірусів, на упаковці можуть бути і фізичні забруднювачі, які не завжди можна помітити».

Літнім і людям з хронічними захворюваннями – подвійна обережність!

Найбезпечніший варіант для найуразливіших людей (літніх людей, людей з ослабленим імунітетом або з хронічними захворюваннями серця і легень) – попросити кого-небудь зробити для них покупки, вважає Фелісія Ву, професор Кафедри досліджень сільського господарства та безпеки продуктів харчування імені Джона А. Ханни в Університеті штату Мічиган.

«Якщо такий варіант неможливий, то я думаю, що для продуктових супермаркетів буде хорошою ідеєю виділяти особливий час, призначений для найбільш незахищених груп населення, в цей час в магазині буде менше людей, а перед настанням цього часу повинно проводитися спеціальне прибирання та дезінфекція», – додає професор Ву. (В Україні деякі мережі супермаркетів теж впроваджують цю практику – Ред.).

За словами Джозі Грів-Петерсон, фахівця – мікробіолога PSSI – лідируючої в США компанії з досліджень безпеки продуктів харчування, в даний час Міністерство сільського господарства США не має інформації про те, що COVID-19 може передаватися через їжу або упаковку для харчових продуктів.

«Тим не менше, завжди важливо дотримуватися правил гігієни: часто мити руки і дезінфікувати поверхні, відокремлювати сире м’ясо від інших продуктів при транспортуванні і зберіганні, проводити правильну термічну обробку при готуванні або глибоко заморожувати продукти при тривалому зберіганні», – додає доктор Грів-Петерсон. – «А оскільки ми майже кожен день дізнаємося про вірус щось нове, було б не зайвим вжити всіх можливих заходів обережності».

Але найбезпечніше – не ходити в супермаркети взагалі

Дійсно, на час карантину найкраще взагалі утриматися від відвідування супермаркетів й інших торгових закладів. Оптимальним і безпечним рішенням буде замовлення продуктів онлайн в інтернет-магазинах, в тому числі і в інтернет-магазині здорового харчування Vita Verde

Досить зробити пару кліків в нашому інтернет-магазині, і кур’єр доставить вам додому все найсвіжіше, корисне і смачне.

Спеціально в зв’язку з карантином і епідемією торгова марка Vita Verde істотно розширила асортимент товарів в інтернет-магазині. Тепер ви можете замовити адресну доставку базових овочів і фруктів. За бажанням ви отримаєте їх вже почищеними, вимитими і герметично упакованими. З огляду на те, що ринки не працюють, а в супермаркетах навіть при дотриманні всіх вимог ризик зараження все-таки присутній, замовлення свіжих і якісних овочів з доставкою може виявитися зручною і здоровою альтернативою.

З першого дня свого заснування Vita Verde вважає своїм завданням всебічну підтримку здорового способу життя. Сьогодні це завдання ми вважаємо як ніколи важливим і робимо все, щоб здоров’я наших клієнтів було у максимальній безпеці. Як з точки зору дотримання карантину, так і з точки зору підвищення імунітету, яке може забезпечити по-справжньому здорове харчування.

 

У статті використані матеріали https://www.huffpost.com/