Цукор в яблуці і цукор в тістечку: в чому різниця? Американський досвід

strawberry

10 Вер Цукор в яблуці і цукор в тістечку: в чому різниця? Американський досвід

Ні для кого не секрет, що раціон пересічного американця просто переповнений доданим цукром, і це вже відверто турбує фахівців. Відомо, що надлишок цукру в раціоні безпосередньо пов’язаний з надмірною вагою і ожирінням, діабетом 2 типу, хворобами серця та іншими хронічними захворюваннями.

За даними Федерального Управління по контролю за продуктами і медикаментами США (FDA), середній американець щодня отримує від доданого цукру в продуктах близько 300 кілокалорій. Продуктів, що містять цукор, дійсно дуже багато, починаючи від випічки і солодких газованих напоїв і закінчуючи фруктовими соками, мюслі і білковими батончиками. І справа не в тому, що люди вважають за краще постійно поглинати солодощі. З огляду на те, що три з кожних чотирьох продуктів на полицях супермаркетів містять доданий цукор, позбутися його стає дуже важко.

На щастя, людям скоро буде легше визначити, скільки цукру додано в їхню їжу, завдяки впровадженню в США нової мітки Nutrition Facts, обов’язкове використання якої вступає в силу з 1 січня 2020 року. Згідно з новими нормами, прийнятим на законодавчому рівні, компанії-виробники зобов’язані вказувати кількість доданого цукру (в грамах і як відсоток від добової норми) на будь-якій упаковці своєї продукції у вигляді спеціальної мітки-ярлика. Деякі компанії вже почали поетапно вводити новий ярлик в своїй продукції.

Фахівці FDA стверджують, що введення міток-ярликів вмісту цукру дозволить людям робити більш усвідомлений вибір продуктів харчування. Разом з тим, багато людей до сих пір не мають чіткого уявлення про те, чим природні цукри у фруктах, овочах і деяких інших продуктах краще для нас, ніж цукри, які додаються під час кулінарної обробки. Давайте з’ясуємо це питання.

Чи дійсно натуральні цукри у фруктах і овочах для нас корисніше, ніж додані цукри?

На думку багатьох експертів, відповідь звучить однозначно: «так, корисніше». Дана Ханнес, професор-дієтолог кафедри медичних наук Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, допомагає нам зрозуміти, чому.

Щоб зрозуміти, наскільки природний цукор корисніше, ніж доданий цукор, важливо зрозуміти, що таке доданий цукор і як його виготовляють.

«Коли ми їмо буряк або яблуко, ми не споживаємо виключно цукор, ми також одночасно отримуємо всі інші поживні речовини, включені в цей продукт: воду, жири і білки», – пояснює вона. «Коли ж ми в результаті промислової переробки тростини або цукрового буряка отримуємо чистий цукор, цей цукор позбавлений всіх корисних для здоров’я властивостей природного рослинного продукту, з якого він був отриманий, лишаються одні солодощі і калорії».

«Деякі види цукри, такі як рисовий цукор і нектар агави, є технічно натуральними цукрами. Але вони екстрагуються в дуже високих концентраціях, і в такому вигляді потім додаються в продукти, які легко перетравлюються і засвоюються. У цих випадках ці натуральні цукри діють як доданий цукор, тому що вони були оброблені і очищені і знаходяться поза їхнього природного середовища», – пояснює професор Ханнес. «Коли ми говоримо «натуральний цукор», ми маємо на увазі цукор, який природним чином міститься в складі овочів, фруктів, молочних і інших продуктів».

«З точки зору хімічної формули, не існує великої різниці між цукром, який присутній в природному вигляді в продуктах, і додатковим цукром», – вважає ізраїльський вчений-ендокринолог Авігдор Арад, директор медичної компанії PhysioLab і викладач Медичної школи Ікан. «Значення мають інші чинники, перш за все кількість цукру і форма, в якій цей цукор потрапляє в організм».

Доктор Арад пояснює, що натуральні цукри у фруктах і овочах ніколи не існують в такій високій концентрації, як додані цукри, і завжди супроводжуються корисними для здоров’я компонентами, перш за все, такими, як клітковина, яка уповільнює всмоктування натуральних цукрів в кров. Тим часом, додані цукри позбавлені поживних речовин, вони більш концентровані і набагато швидше потрапляють в нашу кров.

«Доданий цукор виводить нашу систему з ладу, тому що у відповідь на його проникнення організм повинен виробляти багато інсуліну, а ми точно знаємо, що хронічне підвищення рівня інсуліну в крові дійсно може привести до найсерйозніших наслідків», – додає Авігдор Арад.

Чи потрібно пам’ятати про вміст цукру в найкорисніших фруктах і овочах?

За словами доктора Ханнес, активні, здорові люди з нормальним рівнем глюкози в крові можуть їсти стільки овочів і фруктів, скільки хочуть, не турбуючись про вміст в них цукру. Більшість людей просто не в змозі з’їсти стільки фруктів і овочів, щоб перевищити денну норму цукру в організмі.

Але оскільки натуральний цукор у фруктах і овочах може бути проблемою для людей з діабетом, доктор Арад зазначає, що він особисто рекомендує пацієнтам з діабетом обмежити споживання фруктів і овочів. Обмежити, але не виключати. Тому що фрукти та овочі – це здорова їжа, від якої люди не повинні відмовлятися.

Рекха Кумар, лікар-ендокринолог з центру NewYork-Presbyterian, більш обережна в своїх рекомендаціях. Вона згодна, що фрукти корисні, і хоче, щоб її пацієнти їли їх якнайбільше, але одночасно стурбована тим, що в Америці стрімко розвивається епідемія ожиріння і діабету, а раціон середнього американця надто насичений вуглеводами, які (хоч і в менших дозах) також містяться в овочах і фруктах.

«У нинішній ситуації я б радила людям не забувати про цукор з фруктів», – сказала вона. «Я просто вважаю, що все добре в міру».

 

Чому соків краще уникати

Те, що фрукти та овочі корисні для здоров’я, не означає, що те ж саме можна сказати і про соки з цих фруктів і овочів. Основна причина, за якою сік не настільки корисний, полягає в тому, що при вичавлюванні соку з фруктів і овочів видаляється клітковина, яка має властивість регулювати рівень цукру в крові.

«Саме клітковина, серед іншого, значно уповільнює швидкість перетравлювання і всмоктування цукрів», – пояснює доктор Ханнес. «У фруктових і овочевих соках клітковини немає, в результаті наш організм реагує на соки майже так само, як на колу або лимонад».

Варто також пам’ятати, що багато видів соку в вашому супермаркеті містять додаткові підсолоджувачі.

 

Як щодо сухофруктів?

Експерти кажуть, що сухофрукти – безсумнівно, кращий варіант, ніж кулінарні солодощі, тому що вони містять клітковину та інші корисні для здоров’я поживні речовини. З іншого боку, в процесі сушки з фруктів видаляється вода, кінцевий продукт стає менш об’ємним, ніж свіжі фрукти, що може привести до переїдання, пояснює доктор Кумар. Простіше кажучи, у вас набагато більше шансів з’їсти 10 ягід кураги за один раз, ніж з’їсти 10 свіжих абрикосів.

 

Занадто багато цукру – це скільки?

Згідно дієтичним рекомендаціям Міністерства сільського господарства США, цукор повинен становити менше 10% щоденного споживання кілокалорій, це приблизно 50 грамів доданого цукру в день при середньому раціоні 2000 кілокалорій.

Інші фахівці дотримуються більш суворих рекомендацій. Наприклад, Американська асоціація кардіологів рекомендує жінкам споживати не більше 6 чайних ложок або 25 грамів доданого цукру в день, а чоловікам – до 9 чайних ложок, або 38 грамів в день. Доктор Арад ще більш радикальний: він вважає, що люди повинні повністю уникати доданого цукру.

«Як тільки люди зрозуміють і оцінять наслідки вживання занадто великої кількості доданого цукру, я сподіваюся, що вони ще ретельніше будуть вивчати етикетки на продуктах харчування і уникати будь-яких продуктів з додаванням цукру», – категорично заявляє доктор Арад. «Наше тіло не розраховане на засвоєння такої великої кількості цукру, і потрібно про це постійно пам’ятати».

 

Автор: Бет Крітш

Джерело: https://www.huffpost.com