14 ЗАПИТАНЬ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ СТАВЛЯТЬ ДІЄТОЛОГАМ І НУТРИЦІОНІСТАМ

VitaVerde_14 вопросов диетологам и нутриционистам-min

21 Тра 14 ЗАПИТАНЬ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ СТАВЛЯТЬ ДІЄТОЛОГАМ І НУТРИЦІОНІСТАМ

Здається, в наші дні важко знайти щось більш складне або суперечливе, ніж поради з дієтології. Попросіть дати пораду стосовно дієти у 20 ваших рідних, друзів і знайомих, і ви отримаєте 25 різних думок. Щоб допомогти вам відокремити факти від вигадок і отримати компетентні відповіді, ми поставили експертам ті питання, які найчастіше ставляться по темі здорового харчування. Тому що відповіді на ці питання дійсно важливо знати.

Питання 1: Чи потрібно обмежувати споживання вуглеводів, щоб скинути зайву вагу?

«Демонізація вуглеводів в наші дні дуже популярна в ЗМІ, а дієти з високим вмістом жирів рекламуються як кращий спосіб боротьби з ожирінням, але цього явно недостатньо», – каже Рейчел Файн, власник ресурсу To The Pointe Nutrition. «Дійсно, спочатку процес спалювання жиру буде інтенсивнішим, якщо більша частина раціону буде надходити з жирів, але згодом запаси жиру знову виростуть», – пояснює вона. «Біологічно організм схильний до спалювання вуглеводів, особливо при наявності фізичних навантажень. Жири та вуглеводи нібито йдуть поруч – метаболіти, що утворюються в результаті вуглеводного обміну, необхідні для жирового обміну».

Висновок: для досягнення і підтримки правильної ваги організму необхідний баланс вуглеводів, білків і жирів. Потрібно просто вибирати здорові вуглеводи, які містяться в таких продуктах як цілісні зерна, бобові, горіхи і насіння. Таких продуктів потрібно споживати більше.

Питання 2: Чи насправді цукор такий небезпечний?

«Звісно, це не ціаністий калій, але знати міру в його споживанні просто необхідно, – каже Рейчел Файн. «Цукор – це найпростіша форма вуглеводів. Вуглеводи мають вирішальне значення для організму як  ефективне паливо», – пояснює вона. «Цукор буває різний. Проблема починається тоді, коли рафінований буряковий або тростинний цукор у великій кількості додається в інші продукти (наприклад, кондитерські вироби, газовані напої і т.д.), а ось цукри, які природним чином містяться в натуральних продуктах, таких як фрукти і молочні продукти, навпаки, корисні», – каже Рейчел Файнс

Висновок: скорочення кількості переробленого цукру у вашому раціоні є життєво важливим. Уважно вивчайте етикетки на продуктах харчування: вони повинні показувати, який тип цукру міститься в їжі.

Питання 3: Яка дієта забезпечує найшвидше схуднення?

Питання поставлене неправильно, вважає Джулі Каннінгем, магістр охорони здоров’я, доктор медичних наук. Люди повинні перестати сприймати «дієту» як щось таке, що вони починають і припиняють за власним бажанням в будь-який момент. Невірно зациклюватися тільки на швидкій втраті ваги, пояснює доктор Каннінгем: «Екстремальна дієта, можливо, і призведе до короткочасної втрати ваги, але після закінчення курсу дієти зайва вага виросте ще більше», – пояснює вона.

Висновок: зосередьтеся на тому, щоб зробити здорову їжу частиною вашого способу життя, а не короткостроковою «дієтою», яку ви кинете, коли шкала кравецького метра на талії покаже бажане число. Щоб змінити своє мислення, відкрийте для себе силу свідомого харчування.

Питання 4: Кето-дієта: ефективна чи ні?

«Мене про це весь час запитують. А я весь час відповідаю: все залежить від відповідей на два питання – «як» і «чому», – каже Лора Акоста, доктор медичних наук, викладач дієтології в Університеті Флориди. «В цілому, я думаю, що справжня кетогенна дієта (та, яка отримує 70 або більше відсотків калорій з жиру і містить так мало вуглеводів, що призводить організм у стан вічного кетогенеза) надзвичайно жорстка, її важко дотримуватися протягом тривалого часу. Проте, існує безліч «псевдо-кето» дієт з низьким вмістом вуглеводів, при цьому більш м’яких, ніж кетогенні, і їх підтримувати потенційно легше», – пояснює вона.

Висновок: в певних випадках справжня кетогенна дієта дуже корисна, наприклад, доведено, що вона може допомогти контролювати напади при дитячій епілепсії. Однак, якщо ваша мета – просто зниження ваги, на такі крайні заходи йти не варто. Існує безліч альтернатив, які допоможуть вам схуднути, не піддаючи своє тіло такому стресу, говорить доктор Акоста. Якщо ж ви все-таки плануєте розпочати кето-дієту, ви повинні добре вивчити всі її «за» і «проти».

Питання 5: Чи правда, що від фруктів товстішають?

Багато популярних курсів дієти в наші дні вимагають їсти тільки фрукти з низьким вмістом цукру (наприклад, ягоди) або, принаймні, максимально обмежувати споживання фруктів. Зокрема, вважається, що банани потрібно виключати з меню повністю. «Мене часто про це запитують», – говорить Кімберлі Гомер, доктор медичних наук, директор з харчування в Центрі довголіття Pritikin + Spa. «Я завжди відповідаю: Ви дійсно думаєте, що так багато людей страждають на зайву вагу тільки тому, що вони їдять багато бананів? З іншого боку, людям, які мають проблеми з високим рівнем цукру в крові, наприклад, діабетикам, потрібно виключити банани з раціону. Всі інші можуть спокійно їсти банани, як і решту фруктів, що містять натуральний цукор».

Висновок: фрукти – це натуральні продукти, і хоча вони і містять цукор, у них в той же час міститься і багато клітковини, яка регулює травлення. Вони також багаті на важливі вітаміни і мінерали. «Набагато важливіше знизити частку доданих і оброблених цукрів в своєму раціоні, ніж турбуватися про вміст цукру у фруктах», – говорить доктор Гомер. Що стосується бананів, то треба не забувати, що вони є важливим джерелом калію, необхідного для нормальної роботи серцево-судинної системи.

Питання 6: Я цілу годину прів на тренажерах, тож тепер я можу з’їсти на вечерю все, що захочу, вірно?

«Я біжу заради тістечка на фініші» – такий напис може виглядати дуже кумедно на футболці. Але математика для дієти набагато складніше, ніж рівняння «шматочок пирога = 5 км бігу», – говорить Кімберлі Гомер. Наприклад, таблиця «спалених калорій», яка відображається на тренажерах, часто дуже приблизна. Крім того, люди занадто часто недооцінюють кількість спожитої їжі, і, навпаки, переоцінюють кількість енергії, витраченої на тренуванні. «Іноді ми думаємо, що можемо компенсувати нездоровий вибір їжі, інтенсивно займаючись фізичними вправами, але це може привести тільки до надмірних фізичних навантажень, і як результат – до травм і збільшення почуття голоду», – пояснює вона.

Висновок: «Якщо ваша мета – схуднути, вам потрібно створити дефіцит калорій», – говорить доктор Гомер. «Кращий спосіб зробити це – зосередитись на виборі здорової їжі і стійкому режимі, який включає в себе розумні фізичні навантаження».

Питання 7: Який продукт в нашому меню – найшкідливіший?

«Якщо ми говоримо про ожиріння і проблеми зі здоров’ям, пов’язані з цим, найгірший продукт – це не їжа, а напій», – стверджує Джон Ла Пума, доктор медичних наук, експерт з харчування, автор книги «24-денний план позбавлення від жиру». Доктор Ла Пума заявляє, що, якби він міг заборонити одну річ в раціоні людей, це була б солодка газована вода. «Одна півлітрова пляшка коли містить 16 чайних ложок чистого цукру», – говорить він. «Перестаньте вливати в себе ці зайві калорії; вони не подарують вам ані ситості, ані здоров’я».

Висновок: геть солодку газовану воду! І будьте уважні з вмістом калорій у всіх своїх напоях.

Питання 8: Скільки калорій мені потрібно з’їдати, щоб схуднути?

Скорочення щоденного споживання їжі до «рекомендованих» 1200 кілокалорій, про які можна прочитати в багатьох дієтичних планах, дійсно, допоможе вам швидко схуднути. На жаль, це одночасно перетворить вас в голодну, буркотливу істоту, готову на що завгодно при вигляді апетитного кексу. «Справа в тому, що потреби в калоріях дуже індивідуальні, і на те щоб визначити ваші особисті потреби, знадобиться час і спеціальні обстеження», – пояснює Чарлі Зельцер, доктор медицини, дієтолог-фізіотерапевт з Філадельфії. «Насправді  все просто: якщо ви хочете схуднути, вам потрібно їсти менше, ніж ви їсте зараз. Формули, які враховують вашу стать, зріст, вагу, вік і рівень активності, можуть дати вам приблизне число необхідних калорій, але не зупиняйтеся на досягнутому – відстежуйте свій раціон і відзначайте, як реагує ваш вага на той чи інший продукт», – пояснює доктор Зельцер.

Висновок: «Для початку порахуйте, скільки калорій ви споживаєте протягом тижня, а потім скоротіть ці калорії на 5 – 10 відсотків», – радить доктор Зельцер. «Ви досягнете більшого успіху, скорегувавши свою нинішню дієту, а не намагаючись повністю переглянути її».

Питання 9: Як прибрати жир на животі?

Будемо відверті: всі ці інтернет-оголошення, які обіцяють створити вам ідеальну фігуру за тиждень – просто відверта брехня. За словами Сьюзан Брауерман, фахівця з освіти в галузі харчування, коли справа доходить до втрати ваги, ви не можете вибирати, в якому саме місці на вашому тілі вона буде знижуватися більше або менше. «Я завжди пояснюю своїм клієнтам, що, коли вони худнуть, вони повинні бути готові до того, що силует у них буде в основному тієї ж форми, що і раніше, тільки менше», – говорить вона. «Частини тіла, де більше накопичується жир, визначаються статтю і спадковістю. Тим не менш, це не повинно відбивати у вас бажання бути стрункішою, ніж зараз»- додає вона.

Висновок: добре збалансована дієта, контроль за калорійністю в поєднанні з комплексом вправ, який включає в себе як кардіо, так і силові тренування, є найкращим способом розкрити вашу особисту ідеальну форму, стверджує доктор Брауерман.

Питання 10: Яка дієта – найкраща?

«Краща дієта для вас – та, якої ви можете дотримуватися», – говорить доктор Зельцер. Спроба скласти сувору дієту, що відповідає вашому способу життя, приречена на невдачу. Замість цього знайдіть здоровий план, який гармонує з вашим життям і смаками, радить вона. «Це означає, що якщо ви плануєте займатися чимось все життя, наприклад, вживати алкоголь, то переконайтеся, що це не заважає вашим планам по зниженню ваги. Відмова від алкоголю на той період, поки ви не досягнете своєї запланованої ваги, а потім повернення до цієї звички, швидше за все, поверне вам і зайву вагу», – говорить вона.

Висновок: будь-який курс, який призводить до дефіциту калорій, буде працювати в короткостроковій перспективі, але, якщо ви не хочете набирати вагу в майбутньому, знайдіть раціон, з яким ви зможете жити довгий час.

Питання 11: Чому здорове харчування таке дороге?

«Це неправда!», – стверджує дієтолог і фізіолог Крістофер Далмау, додаючи, що він постійно чує цей популярний міф від клієнтів. Насправді, здорове харчування може заощадити вам гроші на продуктах, більш того, ви можете заощадити ще більше за рахунок зниження витрат на медичні послуги і ліки.

Згідно з недавнім дослідженням, проведеним в Австралії, нездоровий раціон, що включає зловживання алкоголем, в кінцевому рахунку, коштує набагато дорожче, ніж здорове харчування. «Я підозрюю, що причина, за якою мені часто задають це питання, пов’язана з суспільним сприйняттям «здорової їжі», – говорить він. «Коли я кажу про здорову їжу, я маю на увазі цілісну, необроблену їжу. Ці продукти насичують нас, але при цьому коштують недорого».

Висновок: не обов’язково зосереджуватися на дорогих продуктах «здорового харчування» преміум-класу, таких як спеціальні концентрати, напої, батончики і добавки. Замість цього створіть своє меню з сезонних свіжих фруктів, овочів, горіхів, бобових, зернових, молочних продуктів і курячого м’яса.

Питання 12: Яка їжа – найкраща для здорового харчування?

На це питання дуже легко відповісти, – вважає Джекі Ньюджент, доктор медичних наук, автор популярної книги «Натуральне харчування для діабетиків». Ви ніколи не помилитеся, якщо віддасте перевагу великій кількості некрохмальних овочів. «Я раджу наповнювати половину кожної тарілки або миски під час їжі овочами, такими як шпинат, спаржа, помідори, перець, броколі, цвітна капуста, листова капуста, кабачки або салатна зелень плюс гриби», – говорить вона. Цю думку також підкріплено результатами наукових досліджень: згідно з дослідженням, опублікованим в Nutrients, споживання більшої кількості овочів може допомогти вам скинути вагу і контролювати рівень цукру в крові.

Висновок: є причина, за якою овочі є спільним знаменником у кожній дієті. Овочі наповнені клітковиною і поживними речовинами, наповнюють вас енергією і здоров’ям. Ви можете з’їсти овочів стільки, скільки захочете, і при цьому ніколи не помилитеся з калоріями.

Питання 13: Перекушувати чи ні?

З одного боку, ви часто чуєте рекомендації їсти потроху кожні дві години, щоб підтримувати обмін речовин в організмі і не допускати надмірного голоду. З іншого боку, ви також чуєте про те, що краще за все добре поїсти і потім «постити» певну кількість годин кожен день. Якщо ви не розумієте, як часто потрібно вживати їжу, ви не самотні, каже Джекі Ньюджент. «Закуски можуть допомогти заповнити нестачу поживних речовин, втамувати голод і потенційно запобігти переїданню під час серйозного прийому їжі», – говорить вона. Кращим перекусом Джекі Ньюджент вважає поєднання протеїнів (яйця, риба) з такими продуктами, як хумус, овочі, горіхи і фрукти.

Висновок: порції закусок повинні бути дійсно невеликими, але деякі люди і тут примудряються переїдати. Якщо перекус для вас – привід поласувати смаколиками і вбити час, не робіть цього. Вживати їжу потрібно, коли ви дійсно голодні, а коли ні – краще утриматися.

Питання 14: Чи шкідливі продукти, що містять глютен?

Глютен, білок, що міститься в таких зернових культурах, як пшениця і ячмінь, здорово зіпсував свою репутацію, але думка про шкідливість глютену насправді помилкова, стверджує Моніка Ауслендер Морено, доктор медичних наук, консультант RSP Nutrition. «Кожного разу, коли хтось запитує мене, чи небезпечно вживати глютен або молочні продукти, або щось подібне, я наголошую, що ці побоювання найчастіше викликані неправильною інформацією», – пояснює вона. «Є, безумовно, медичні протипоказання в деяких випадках, але розповсюджувати їх на всіх людей відразу нерозумно. Більш того, дотримання таких «рекомендацій», коли деякі білки, такі як глютен і молочні продукти, виключаються з раціону, може в підсумку привести до дефіциту поживних речовин, порушення балансу харчування і порушень в мікробіомі».

Висновок: якщо у вас немає медичних проблем, за якими вам протипоказана певна група продуктів харчування, вам не варто виключати ці продукти, говорить доктор Морено. Ну а в разі наявності сумнівів і підозр – фахівці-медики готові вам допомогти.

Автор: Шарлотта Хілтон-Андерсен

Джерело: https://www.besthealthmag.ca