ЗАГРИЗІТЬ СВІЙ СТРЕС

horse-934534_1920

22 Січ ЗАГРИЗІТЬ СВІЙ СТРЕС

“Ретельно пережовуючи їжу, ти допомагаєш суспільству» – пам’ятаєте цю фразу з класики? При всій її іронії, цей вислів має під собою підставу. Тому що будь-якому суспільству ви будете корисні тоді, коли будете здорові і працездатні, а мозок і нерви будуть у вас в повному порядку.

 Про нерви і піде мова. Точніше, про зв’язок жування і стресостійкості. Останні дослідження показують, що жування при стресі знижує активність стресової осі, діючи через кортизолові рецептори в гіпокампі, а крім цього, жування знижує когнітивний дефіцит, викликаний стресовим пошкодженням гіпокампу. Простіше кажучи, ретельне жування знижує стрес і зменшує розлади, безпосередньо пов’язані зі стресом – погіршення пам’яті і зниження розумової працездатності.

Вплив жування не обмежується лише гіпокампом, жування збільшує активність в правій префронтальній корі мозку і знижує активність в центральному ядрі правої мигдалини. А збільшення активності префронталки допомагає нам краще думати і підвищує наш опір стресу.

Жування також позитивно впливає на мозковий кровообіг. Дослідження за допомогою МРТ також показують, що жування впливає на функції мозжечка, пов’язані з контролем ритмічної рухової активності, а також знижує рівень виділення норадреналіну в мигдалині, знижує рівні «гормонів стресу» – АКТГ і кортизолу.

Любителям смузі і пюрешек буде цікаво дізнатися, що споживання переважно м’якої подрібненої їжі може призвести до зниження робочої пам’яті і збільшує ризик нейродегенеративних розладів.

Вчені встановили, що у тварин видалення зубів швидко призводить до появи порушень пам’яті та проблем в навчанні. Цікаво, що відновлення зубного ряду за допомогою зубних протезів помітно зменшує когнітивний дефіцит навіть у літніх тварин. І саме тому в будь-якому віці зуби (навіть штучні) важливі для мозку. Жування є стресовою копінг-стратегією, і його захисна роль показана не тільки для мишей, але і для приматів і для людини. У багатьох людей в стресових ситуаціях часто спостерігається бруксизм – скрегіт зубами уві сні, який збільшує ризик карієсу і інших проблем.

Висновок простий: Їжте і жуйте тверду їжу, а не себе і оточуючих! Ретельне жування дійсно допомагає знизити рівень стресу, і це дуже ефективна стратегія! Збереження здорових зубів важливо в тому числі і для вашого мозку. Надмірна кількість м’якої подрібненої їжі знижує вашу стресостійкість і здоров’я зубів. Подібні дослідження проводилися не тільки на мишах, але і на приматах, тому цілком підходять для людини. Чим інтенсивніше ви жуєте, тим сильніше знижується рівень гормонів збудження – кортизолу та адреналіну. Так, швидке жування знижує рівень кортизолу на 26% за 20 хвилин.

Що краще за все жувати? Оптимально – це тверді пружні овочі (морква, яблука, капуста, салат, редис, свіжі огірки – все, що хрумтить на зубах), а не, наприклад, козинаки («радість стоматолога»). Щодо жуйки (без цукру!) – можна вживати її, якщо немає морквини під рукою.

 

Автор: Андрій Беловешкін

Джерело: www.beloveshkin.com