ГРЕЛІН-ГОРМОН ГОЛОДУ. У ЧОМУ ЙОГО КОРИСТЬ

vegetable-skewer-3317055_1920

18 Гру ГРЕЛІН-ГОРМОН ГОЛОДУ. У ЧОМУ ЙОГО КОРИСТЬ

Грелін має неоднозначну репутацію, його часто звинувачують в ожирінні, алкоголізмі, зниженні фертильності та інших гріхах.

Але грелін виробляється нашим організмом, його вироблення – природний процес, а в природі нічого не буває «просто так». Тому давайте розберемося, для чого потрібен грелін, у чому все-таки його користь, як утримати тонкий баланс між «хорошим» і «поганим» греліном.

Почнемо з обговорення питання про грелін і дофамін стосовно продуктів харчування.

Ми знаємо, що прийом їжі викликає підвищення рівня дофаміну – гормону задоволення. Звідси наше задоволення від смачної їжі і насичення. Секрет тут простий: чим більше підйом інсуліну і лептину, тим вище злітає дофамін.

Тому всі продукти і технології, що збільшують інсуліновий індекс, будуть здаватися нам смачними: солодке, борошняне, молочне, подрібнене, запечене, солоне, смажене, копчене і т.п. Подальший шлях передбачуваний: постійно набиваючи шлунок різними «смаколиками» (а це і є «ненажерливість») ми знижуємо чутливість смакових рецепторів, що призводить до зростання споживання таких продуктів («чим більше їси – тим більше хочеться»), і як наслідок – до ожиріння і іншим проблем.

Звичайно, в такому стані звичайна корисна їжа буде здаватися прісною, несмачною. Але як виправити ситуацію? І саме тут на допомогу нам приходить гормон голоду грелін, бо, як каже народна мудрість «голод – найкраща приправа».

Що відбувається? Грелін збільшує дофаміновий відгук на звичайні продукти, чим помітно збільшує задоволення від звичайної їжі. Ось чому, коли ми по-справжньому голодні, звичайнісінька їжа здається нам дуже смачною і їмо ми її із задоволенням.

У людей необізнаних грелін викликає деяке побоювання: оскільки голод покращує смак їжі, чи не виникне ризик переїдання? Люди бояться, що «нагулявши апетит», вони з’їдять багато зайвого. Так, грелін збільшує кількість їжі, що з’їдається в цілому, але при цьому збільшується не кількість їжі, що з’їдається за один прийом, а кількість прийомів їжі. Причина в тому, що грелін виробляється стінками шлунка, тому якщо ви їсте достатню кількість їжі (включаючи овочі та зелень) і дотримуєтеся чіткого режиму харчування, то приводів побоюватися греліну у вас немає.

Варто звернути увагу на той факт, що грелін має нейропротекторну дію, збільшуючи концентрацію дофаміну, захищаючи дофамінергічні нейрони, знижуючи ризики депресії і хвороби Паркінсона.

Як це працює? Справа в тому, що грелінові рецептори в головному мозку сконцентровані в дофамінових відділах мозку, таких як VTA (вентральна область покришки) і SN (чорна речовина). Грелін тут підсилює не тільки прагнення до їжі, але і в цілому «мотивацію». Звичайно, у людини виміряти мотивацію складно, але в процесі дослідів на тваринах чітко встановлено: чим більше греліну виробляється, тим більше готова тварина працювати для отримання нагороди. Більше греліну – більше мотивації і бажання. Мало греліну (наприклад, при перекусах і переїданні) – мало мотивації.

Грелины схема

Але занадто багато бажання небезпечно при різних залежностях (алкогольній або наркотичній), там сильне підвищення рівня греліну збільшує ризик зриву. Тому тим, хто виходить з подібної залежності, важливо дотримуватися правила уникати стану «HALT» (hungry, angry, lonely, tired – голодний, злий, самотній, втомлений).

Підведемо підсумки. Отже, надлишок інсулогенної їжі викликає викид дофаміну у короткостроковій перспективі, але зловживання цим призводить до зниження його рівня. Контролюючи інсулін,- ми управляємо і дофаміном. А ось гормон голоду грелін збільшує рівень дофаміну і підвищує апетит. Але надмірне підвищення рівня греліну підвищує ризик харчового зриву і переїдання, особливо на тлі стресу, самотності і негативних емоцій. Їжа з низькою питомою калорійною щільністю і правильний режим харчування допомагає збалансувати грелін і дофамін, отримуючи задоволення від їжі і зберігаючи мотивацію в проміжках між прийомами їжі.

Автор: Андрій Беловешкін

Джерело https://www.beloveshkin.com