ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ УПОВІЛЬНЮЄ У ЖІНОК СТАРІННЯ НА КЛІТИННОМУ РІВНІ

!Правильный

03 Гру ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ УПОВІЛЬНЮЄ У ЖІНОК СТАРІННЯ НА КЛІТИННОМУ РІВНІ

Згідно з новим дослідженням, опублікованим в American Journal of Epidemiology, дієта, багата на фрукти, овочі і цільнозернові каші, з низьким вмістом цукру, солі та продуктів м’ясопереробки (ковбаси, бекони, сосиски і т.д.), може сприяти уповільненню клітинного старіння у жінок.

«Ключовим висновком, якого ми дійшли, є те, що здорове харчування може підтримувати здорові клітини, а це в свою чергу допомагає нам уникнути певних хронічних захворювань, – говорить керівник дослідження Сінді Лун, доцент кафедри харчування в Школі громадської охорони здоров’я Мічиганського університету. – При цьому головну увагу слід приділяти поліпшенню загальної якості вашої дієти, а не віддавати перевагу якимось окремим продуктам або харчовим добавкам».

В якості основного показника для вимірювання клітинного старіння дослідники використовували довжину теломерів. Теломери – це ДНК-білкові структури, розташовані на кінцях хромосом, які сприяють стабільності і захисту ДНК. З віком довжина теломерів помітно скорочується протягом кожного клітинного циклу.

Проте недавні дослідження показали, що теломери також можуть активно скорочуватися через поведінкові, екологічні та психологічні чинники. Більш короткі теломери пов’язані з підвищеним ризиком серцевих захворювань, діабету типу 2 і деяких видів онкозахворювань.

Сінді Лун і її колеги вивчили показники майже 5000 здорових дорослих американців, раціон яких заснований на чотирьох видах дієти: класичної середземноморської дієти, дієти DASH і двох дієтах за нормами, розробленими Департаментом сільського господарства США і Школою охорони здоров’я Чан при Гарвардському університеті.

В результаті було встановлено, що у жінок довші теломери безпосередньо пов’язані із суворим дотриманням дієти.

«Ми були по-справжньому здивовані тим, наскільки ці результати були узгоджені, – коментує Сінді Лун. – Всі чотири дієти засновані як на вживанні великої кількості фруктів, овочів, цільного зерна і рослинного білка, так і на одночасному жорсткому обмеженні споживання цукру, солі, червоного м’яса і продуктів м’ясопереробки. В цілому, результати дозволяють зробити висновок, що більша довжина теломерів, яка знижує ризик виникнення серйозних хронічних захворювань, безпосередньо пов’язана з дотриманням здорового раціону».

Співкерівник дослідження Елісса Епель, професор медицини Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, додає: «Спільність всіх моделей здорової дієти полягає в тому, що вони, перш за все, є антиоксидантні та протизапальні. Таким чином, ці дієти створюють біохімічне середовище, сприятливе для теломерів».

При цьому було відзначено, що у чоловіків, які брали участь в дослідженні, такого взаємозв’язку між дієтою і довжиною теломерів виявлено не було. Сінді Лун вважає, що це пов’язано з тим, що більшість чоловіків дотримується дієти не так суворо, дозволяючи собі часом червоне м’ясо або солодку газовану воду. Втім, погоджується вона, ця різниця в показниках вимагає додаткових досліджень. Крім того, потрібно також дослідити вплив окремих продуктів, що входять в дієту, на довжину теломерів, оскільки цей вплив у кожного окремого продукту, напевно, відрізняється.

Довідка: Салатне листя є невід’ємною частиною раціону пересічного американця. Підраховано, що найбільше любителів свіжої салатної зелені серед жителів штату Каліфорнія. За даними щорічної статистики захворюваності, Каліфорнія вважається і одним з найздоровіших штатів США.

Джерело: https://www.sciencedaily.com