ГЕРОЙ ХЕЛЛОУЇНА НА ГРЯДЦІ І НА СТОЛІ. ГАРБУЗ – СМАК І КОРИСТЬ

pumpkins-3731497_1920

30 Жов ГЕРОЙ ХЕЛЛОУЇНА НА ГРЯДЦІ І НА СТОЛІ. ГАРБУЗ – СМАК І КОРИСТЬ

За століття, що минули з часу перших кроків гарбуза на європейському континенті, він посів міцні позиції на нашому столі і в нашій культурі. І цілком заслужено.

Ця ягідка, вага якої може досягати 70 кг – справжнє джерело корисних речовин, її можна і потрібно споживати майже всім, за рідкісними винятками, про які ми обов’язково згадаємо нижче.

Треба сказати, що речовини, що містяться в гарбузі, давно виявлені і підраховані. Але все одно, його хімічне багатство не перестає дивувати. В цьому відношенні мало хто з сусідів по городу може з гарбузом змагатися на рівних.

Отже, в 100 грамах м’якоті гарбуза міститься:

Енергія – 23 ккал. З вуглеводів синтезується 78,22% енергії, з білків – 18%, з жирів – 4%.

вуглеводи:

 • глюкози – 2,6 г;
 • харчових волокон – 2 г;
 • фруктози – 0,9 г;
 • сахарози – 0,5 г.

вітаміни:

 • Е – 0,4 мг;
 • С – 8 мг;
 • B6 – 0,13 мг;
 • B9 – 14 мкг;
 • РР – 0,7 г;
 • РР – 0,5 мг.

У 100 г м’якоті гарбуза міститься 1500 мкг бета-каротину – пігменту, який надає м’якоті гарбуза помаранчевого забарвлення.

Макро і мікроелементи

 • калій – 204 мг;
 • кальцій – 25 мг;
 • фосфор – 25 мг;
 • хлор – 19 мг;
 • сірка – 18 мг;
 • мідь – 18 мг;
 • магній – 14 мг;
 • фтор – 86 мкг.

(Джерело: Скуріхін І.М., Тутельян В.А. Хімічний склад харчових продуктів. Довідник М., 2007).

Такий багатий хімічний склад робить гарбуз корисною і навіть необхідною частиною нашого раціону.

Спочатку, як водиться, цілющі властивості гарбуза відкрила народна медицина, яка завжди спирається на багатовіковий практичний досвід. Сьогодні багато відкриттів народної медицини підтверджено медициною офіційною, і лікарі охоче рекомендують вживати гарбуз як лікувальний і зміцнюючий засіб:

Для зміцнення зору

У гарбузі містяться всі необхідні нашим очам вітаміни і мікроелементи: А, Е, В6, В12, цинк.

У м’якоті гарбуза також міститься рекордна кількість каротиноїдів, необхідних для нормального функціонування сітківки ока. Конкурент гарбуза в цьому – тільки морква.

Для загоєння виразки і лікування гастриту

У раціоні людей, які страждають на виразку і гастрит, гарбуз – без перебільшення життєво необхідний продукт, причому як у вареному, так і в сирому вигляді. Каші, салати, десерти – невід’ємна частина меню при подібних діагнозах. Встановлено, що при правильному споживанні гарбуз здатен навіть загоїти виразку шлунка.

Для регулювання кислотності в шлунку

Гарбуз – продукт лужний. А більшість продуктів, які ми сьогодні споживаємо, містять надмірну кількість кислот. Гарбуз в вашому раціоні допомагає відновити той самий горезвісний кислотно-лужний баланс. Люди, які люблять і цінують гарбуз, як правило, забувають про надокучливу печію.

Для очищення кишечника

Гарбуз багатий на харчові волокна, які ефективно чистять кишечник від шлаків, що відкладаються при неправильному і одноманітному харчуванні. А таких шлаків може бути без малого 2-3 кг! Гарбуз, завдяки своїм харчовим волокнам, служить свого роду «щіткою» і «скребком» для багатостраждального кишечника.

За вмістом клітковини гарбуз може позмагатися з капустою. Але незаперечна перевага гарбуза перед конкурентом – відсутність неприємного газоутворення. Тому кращого засобу для регулювання моторики кишечника годі й шукати.

Для очищення печінки

Як стверджують фахівці з народної медицини, одного розвантажувального «гарбузового» дня досить, щоб очистити печінку від шкідливих відходів, які в ній накопичуються. Досить 500 грамів сирої гарбузової м’якоті подрібнити до стану пюре і розділити на 5-6 прийомів протягом дня, нічого більше не вживаючи.

Для жовчного міхура

Гарбуз має м’який жовчогінний ефект. Тому для налагодження роботи жовчного міхура рекомендується приймати столову ложку суміші з сирої м’якоті гарбуза і оливкової олії перед вживанням їжі.

Для видалення зайвої рідини

При надмірному споживанні солі в тканинах організму накопичується зайва рідина, що призводить до набряків і ризику багатьох захворювань. У м’якоті гарбуза в великій кількості міститься калій, який витісняє іони натрію, а разом з ним зайві молекули води.

Для чоловічого здоров’я

Андрологи, проктологи та інші профільні фахівці, одноголосно визнають: гарбуз – продукт безумовно чоловічий. У гарбузі міститься «чоловічий» набір вітамінів і мінералів: С, В1, В3, В6, L-карнітин та цинк. Вітамін В6 покращує засвоєння жирних кислот, L-карнітин підвищує витривалість, а вітамін С зміцнює імунітет. Цинк бере участь в процесах утворення сперматозоїдів і нормалізує роботу передміхурової залози.

Особливо корисне в цьому випадку гарбузове насіння

Для жіночої краси

Для підтримки ідеальної фігури і позбавлення зайвої ваги необхідна така речовина як L-карнітин, яка сприяє розщепленню жирів і перетворенню їх в воду і енергію. Гарбуз – одна з найбагатших цією речовиною рослин.

Вітаміни Е і А, що містяться в гарбузі, дуже добре впливають на ніжну жіночу шкіру, тому фітокосметологи рекомендують в якості маски використовувати пюре зі свіжого гарбуза. Ці ж вітаміни зміцнюють волосся і нігті, без яких жіночу красу уявити неможливо.

А кому не можна?

Протипоказань у вживанні гарбуза небагато. Але вони є, і їх потрібно враховувати.

Перш за все, гарбуз не можна вживати людям, що страждають на цукровий діабет. Тому що цукру в ньому для таких людей міститься забагато. Не рекомендується гарбуз в раціоні людям зі зниженою кислотністю (лужний продукт!) і людям, що страждають на ожиріння через патологічне порушення обміну речовин.

Плюс індивідуальна несприйнятливість, але це стосується багатьох продуктів.

Як бачимо, користь від гарбуза величезна. І якщо комусь не подобається гарбузовий смак, то це тому, що ви просто не вмієте його готувати.

Як правильно вибирати гарбуз і які смаколики можна з нього створити – в наступній статті.