5 КОРИСНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ БАТАТА, ПРО ЯКІ ВИ НЕ ЗНАЛИ

yam-2006312_1920

10 Жов 5 КОРИСНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ БАТАТА, ПРО ЯКІ ВИ НЕ ЗНАЛИ

У світі батат (або солодка картопля) давно цінується як чудовий гарнір до будь-якої страви. Ми тільки відкриваємо для себе чудові смакові якості солодкої картоплі. Батат однаково смачний в смаженому,  запеченому і вареному вигляді. Крім того, він добре зберігається, його легко готувати, і він дуже корисний для нас. Чим саме? Зараз розповімо.

Але почнемо з сумнівів. А сумніви ці виникають при слові «солодкий». Багато з нас через незнання вважають, що приготування страв з солодкої картоплі – це скоріше з розряду кондитерських тонкощів, як, наприклад, випікання торта, пончиків або зефіру. Насправді ж у цих картоплин набагато більше здорових переваг, і при цьому не настільки багато цукру, щоб всерйоз його побоюватися.

Один середній батат містить вражаючу кількість поживних речовин, в тому числі: 2 г білка, 24 г вуглеводів, 4 г волокна і 0 г жиру, енергетична цінність – приблизно 103 кілокалорії. Батат також містить такі цінні мікроелементи і вітаміни як кальцій, фосфор, магній, калій, вітамін А і вітамін С.

Отже, що дає нашому здоров’ю солодка картопля?

Вітамін А

Середній батат може містити в шість разів більше щоденної дози вітаміну А, який особливо важливий для здоров’я очей, зміцнення кісток і імунної системи. Вітамін А є жиророзчинним вітаміном. Це означає, що він легше засвоюється в поєднанні зі здоровими жирами, тому рекомендується їсти солодку картоплю з оливковою олією, авокадо або подрібненими горіхами.

Відомо, що надлишок вітаміну А в організмі може призвести до інтоксикації, однак така небезпека існує тільки в разі надмірного вживання хімічних вітамінів або біодобавок. Надмірна для людини кількість цього вітаміну в натуральних овочах і фруктах (в тому числі і в бататі) гармонійно врівноважується і нейтралізується іншими мікроелементами. У бататі цю роль грає бета-каротин, який надає батату такого приємного помаранчевого кольору. За результатами досліджень Національного інституту охорони здоров’я США офіційно заявлено, що споживання батата ніяк не пов’язане з ризиками подібного роду.

«Хороші» вуглеводи

Дійсно, солодка картопля містить багато вуглеводів, але хто сказав, що це обов’язково погано? На відміну від вуглеводів, які містяться в білому хлібі або магазинних снеках, солодка картопля містить складні вуглеводи, які вимагають більше часу на перетравлювання і засвоєння, що призводить до отримання в результаті більшої кількості енергії замість жирових відкладень.

Вас лякає відносно високий вміст цукру? Не варто нервувати. Адже солодка картопля містить також велику кількість клітковини, яка допомагає уповільнити викид глюкози в ваш організм – так що різкого підвищення рівня цукру в крові не буде. На підтвердження, Американська асоціація діабету рекомендує солодку картоплю в якості здорового доповнення до вашого раціону як чудову заміну шкідливих для вас солодощів.

 «Паливо» для фізичних навантажень

Ті ж складні вуглеводи, які містяться в бататах, дають вашому організму достатньо енергії для того, щоб пробігти дистанцію або від душі поганяти на велосипеді. Більш того, ви отримаєте дозу електролітів у вигляді калію, які допоможуть збалансувати водний обмін в вашому тілі.

Єдина умова: батати слід вживати за кілька годин до тренування, а не безпосередньо перед ним.

Здоровий кишечник

Клітковина, яка міститься в бататі, допоможе вам підтримувати здорову вагу, знижує рівень холестерину, забезпечує регулярну роботу кишечника і навіть впливає на бактеріальний склад, що зменшує ризик запальних процесів і хронічних захворювань травного тракту і організму в цілому.

Проблема в тому, що багато хто з нас не споживає клітковину в достатній кількості, а вона нам життєво необхідна. Доросла людина повинна отримувати від 25 до 29 грамів клітковини в день. Один батат, зварений або запечений «в мундирі», містить приблизно 15 відсотків щоденної норми клітковини. Тому дієтологи рекомендують обов’язково включати його в раціон, щоб зберегти кишечник здоровим.

Нормалізація кров’яного тиску

Калій, що міститься в солодкій картоплі, допомагає знизити шкідливий вплив натрію на організм і розслаблює стінки кровоносних судин, що робить його важливим мікроелементом для зниження артеріального тиску. Інший важливий мікроелемент, магній, якого також достатньо в бататі, допомагає транспортувати калій на клітинному рівні, а також життєво необхідний для здорової нервової системи.

 Автор: Наталі Ріццо