ЯК ЧАСТОТА І ЧАС ПРИЙОМУ ЇЖЇ ПОВ’ЯЗАНІ ЗІ ЗМІНАМИ ІНДЕКСУ МАСИ ТІЛА

time-481448_1920

11 Вер ЯК ЧАСТОТА І ЧАС ПРИЙОМУ ЇЖЇ ПОВ’ЯЗАНІ ЗІ ЗМІНАМИ ІНДЕКСУ МАСИ ТІЛА

Групою американських вчених під керівництвом професора Ханни Кахлевої проведені масштабні дослідження на замовлення церкви Адвентистів Сьомого дня. Завданням дослідження було встановити зв’язок між частотою і часом прийому їжі і змінами індексу маси тіла (ІМТ) серед прихожан церкви.

В ході дослідження було вивчено режим живлення 50 660 осіб старше 30 років протягом 7 років. В результаті встановлено, що режим харчування має найважливіший вплив на здоров’я, навіть у випадку, якщо раціон харчування кожен день залишається незмінним.

У людей, які регулярно харчуються 1-2 рази на день, відзначається плавне зниження ІМТ, тим часом як у тих, хто їсть більше 3 разів на день, ІМТ плавно зростає. Для збереження маси тіла в довгостроковому періоді важливою є 5-6 годинна перерва між сніданком і обідом і, що дуже важливо, повне утримання від перекусів протягом дня.

Помічено також, що ті з досліджуваної групи людей, хто снідає регулярно, більш схильні до зниження маси тіла, ніж ті, хто періодично пропускає сніданок. Ті учасники, які вживають найкалорійніший сніданок, демонструють більш високе зниження ІМТ, ніж учасники, які віддають перевагу більш калорійному обіду або вечері.

Це дослідження спростовує сформовану раніше думку, що харчуватися краще часто і помалу. Навпаки, доведено, що такий режим харчування всерйоз загрожує порушеннями метаболізму.

Дослідники приходять до важливого висновку: «Наші результати показують, що прийом їжі не більше 3 разів на день, з максимально можливими проміжками без будь-яких перекусів, при регулярних сніданках, які повинні бути найкалорійнішим прийомом їжі, може бути оптимальним режимом харчування для ефективного запобігання довгостроковому збільшенню ваги. Вживання сніданку і обіду з інтервалом в 5-6 годин і велика нічна перерва між вечерею і сніданком (18-19 годин) можуть бути корисною практичною стратегією в досягненні цієї мети.

Багато колег при ознайомленні з публікацією роботи групи Ханни Кахлевої відзначають, що проведене дослідження стосується тільки і виключно режиму і регулярності прийому їжі. Ніяк не зачіпається тема раціону і меню – яким продуктам слід віддавати перевагу при подібній частоті прийому їжі. Тим часом зрозуміло, що споживання їжі – це не тільки отримання енергії, а й введення в організм багатьох речовин і мікроелементів, необхідних для нормальної життєдіяльності. Наприклад, зелень, овочі і фрукти мають відносно низьку енергетичну щільність, але при цьому містять велику кількість клітковини, корисні мікроелементи та вітаміни.

Очевидно, розробка раціону при подібній системі харчування стає першочерговою справою для тих, хто цю систему відстоює і просуває.

Джерело: Kahleova H. et al. Meal Frequency and Timing Are Associated with Changes in Body Mass Index in Adventist Health Study 2

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov